Bilinmesi Gerekenler

Kalıcı Makyaj ve Dövme Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kalıcı makyaj, kalıcı dövme değildir ve tekniği oldukça farklıdır. Klasik dövmeler mürekkep boyalarla yapılır ve yüze uygulandığında hem alerjik reaksiyonlara neden olabilir hem de zaman içinde kaybolmayacağı için daha sonraki yıllarda başka uygulamaların yapılmasına engel olur. Kalıcı makyaj da ise doğal pigmentlerin bitki köklerinden hazırlanmış boyalar kullanılır. Bunlar zamanla vücut tarafından yavaşça emilir.

Kalıcı Makyaj ile ilgili bilinmesi gereken konular;

Kalıcı makyajın cilt içinde tam olarak olgunlaşması, rengin oturması, on gün kadar sürer. İyileşme sürecinde, cilt üzerine ve yeni bir deri tabakası oluşacağı için, özellikle dudaklarda renk tam olarak kendini göstermeyebilir. Bu geçici durum yanıltabilir ve yapılan işlemin başarılı olmadığını düşündürebilir. Kaş ve eye-liner uygulamasında ise tam tersi yaşanabilir. Yani kalıcı makyajın yapıldığı ilk gün ve onu takip eden birkaç gün süreyle renk çok koyu görünebilir. Çünkü pigment cilt içinde okside olarak koyu renk alır. Bu durum da geçicidir. 14 gün gibi bir süre içinde renk istenilen haline kavuşacaktır.
Kalıcı makyaj steril şartlarda ve bilinçli bir şekilde yapıldığı taktirde hiçbir riski yoktur. Uygulama temiz ve iyi aydınlatılmış bir ortamda, steril iğne ve pigmentlerle, deneyimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Uçuk çıkarma ihtimali olan dudaklara, kalıcı makyaj yapılmadan gerekirse 3 gün önce, bir hazırlık tedavisi uygulanır. Açık renkli, hassas veya kılcal damarları yüzeyde olan ciltlerde, hafif kanama görülebilir ancak kısa sürelidir. Bu nedenle aspirin ve benzeri kanı sulandıran ilaçların, alkol kullanımının kalıcı makyajdan birkaç gün önce kesilmesi uygun olur. İşlemin yapılacağı gün kahve ve sigara tüketimi çok fazla tavsiye edilmez.

Acı verir mi?

Esasında acıdan ziyade uygulama yapılırken makinenin titreşimi hissedilir. Bu his özellikle eye-liner uygulamasında oluşur. Kaşlardaki uygulama sırasında hissedilen rahatsızlık, cımbızla kaş alındığı zaman duyulan rahatsızlıktan daha azdır.
Kalıcı makyaj öncesinde, lokal anestezi içeren bir losyonla uyuşturma yapılır. Bu hazırlık ile duyarlılık en az seviyeye indirilir. Dudak kontürü uygulamasında, doktor uygun görürse enjeksiyonla uyuşturabilir.

  • Kızarıklık ve yanma: Uygulamadan sonra hafif bir yanma hissi, geçici bir kızarıklık veya şişlik görülebilir. Bu reaksiyonlar doğaldır. Uzman kişi tarafından önerilen kremin uygulanması, buzla kompres yapılması ile kısa sürede problem giderilir.
  • Pigment kabukları: Kalıcı makyaj uygulamasından sonra işlem yapılan bölgede kısa bir süre pigment kabukları oluşabilir. Bunlar genellikle çıplak gözle fark edilmez ancak elle hissedilebilir. Bu kabuklar bir hafta içerisinde kendi kendine dökülür. Kabuklar elle koparılırsa renk boşluklarına neden olabilir.
    İki hafta sauna, hamam gibi sıcak buharlı ortamlardan uzak durulur.
  • Güneş ve Solaryum: Yanan cilt soyularak yenilenince pigmentlerin kalıcılık süresi kısadır. Bu nedenle; kalıcı makyaj uygulanan bölgelere yüksek koruma faktörlü krem sürmeden güneşe çıkılmamalı ve solaryum kullanılmamalıdır.